Sabuncu Abla’dan sağlıklı ilgili uyarılar

İnsan sağlığının vazgeçilmezlerinden birisidir sabun. Asırlardır Anadolu insanının rahatlıkla kullandığı sabunlar, günümüzde yerini kimyasal maddelerin karıştığı fabrikasyon temizlik maddelerine bıraktı

Bahçelievler Belediyesi Giyim Çarşısı’nda 43 çeşit sabunu işleyerek halkın hizmetine sunan Hülya Aktu, namı diğer Sabuncu Abla, bitkilerden yapılan sabunun insan sağlığındaki önemine dikkat çekiyor. Asırlardır Anadolu’nun vazgeçilmez temizlik maddesi olan sabunun katkısız olmasının insana büyük faydaları olduğunun altını çizen Aktı, bu konuda şunları söylüyor: “Eskiden insanlar sabunla her işini görürdü. Günümüzde ise fabrikasyon temizlik maddeleri insan sağlığını tehdit ediyor. Sabunlara, çeşitli kimyasal maddelerin karışması insan vücudunda çeşitli hastalıklara yol açıyor. Mardin yöresinden getirttiğimiz sabunlarımızda hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Halkımız gönül rahatlığıyla bu sabunları kullanabilir. Dükkanımdaki bulunan bütün sabunların hangi cilt hastalıklarına iyi geldiği yazıyor.”
Bir kadın girişimci olarak hayalleri ve hedefleri olduğunu ifade eden Sabuncu Abla, dükkanını daha da geliştirerek diğer kadınlara iş imkanı sağlamanın hesaplarını yapıyor. Sabuncu Abla’nın mütevazi dükkanında bitkiten sabuna kadar her çeşit ürün bulmak mümkün.
Bu arada Hülya Aktı’nın kendi geliştirdiği ve özel günlerde (nikah, nişan, kına, mevlid, doğum günü) kullanılmak üzere hatıra bırakacak ve şık tasarımıyla sabun ve diğer hediyelikler hazırlanıyor.
Hangi sabun hangi hastalıklara iyi gelir
Eşek sütünden yapılan sabun ciltte oluşan aknelere, sivilcilere ve yüzdeki lekelere, egzamaya ve daha birçok cilt hastalıklarına iyi gelir.
Bıttım Sabunu: Bu sabunun faydaları saymakla bitmez. Saç dökülmesi, kepek, kaşıntı, kabuklanma, egzama, sedef hastalıklarına iyi gelir.
Ardıç Katranı Sabunu: Özellikle sedef, egzama, uyuz gibi hastalıklara faydalıdır.
Kükürt Sabunu: Yağlı ve sivilceli yüzde rahatlıkla kullanılabilir.

Sabuncu Abla’nın instagram adresi ve mail adresi şöyle:

instagram: bitkitensabuna
Mail: iremnaz7@gmail.com

 

 

😃+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button