Müezza, eski günlerine kavuştu

Sokakta yaşayan, sokak kedisi ‘Müezza, hayvanseverlerin yardımlarıyla Veteriner’de tedavi görerek eski sağlığına kavuştu

 

Adı Müezza. Namı diğer sokak kedisi. Kimi kimsesi yok. Ağzı var dili yok. Yani konuşamıyor. İnsanlara derdini anlatamıyor. Hava soğuk, gidecek yeri de yok. Tir tir titriyor Müezza. Her tarafını enfeksiyon kaplamış. Ağzı yara. Bir köşeye sinmiş kendisine uzanacak bir el bekliyor.

Sokak hayvanlarına mama dağıtırken, onu perişan bir halde bulan ‘Pamuk Kalpli Anneler’ Derneği’nin Başkanı Zeynep Acar, hiç duraksamadan kediyi aldığı gibi evine götürüyor. Ve iki gün eliyle besliyor. Ama olmuyor. Müezza’nın iştahı yok. Hiçbir şey yemiyor, içmiyor. Ağzı yara içinde. Acar, bu böyle olmaz diyerek Bayrampaşa’daki bir Veterinere götürüyor.  Müezza’nın üst solunum ve alt solunum yolları enfeksiyon kapmış. Hayati tehlikesi var. Veteriner’de tedavi gören Müezza, gün geçtikçe iyileşmeye başlıyor. 15 gün sonunda ise eski sağlığına kavuşuyor.

Hayvanseverler Zeynep Acar ve Tuğba Çelik’in çabalarıyla Müezza artık mahallenin en sevileni olmuş durumda. İsimlerini bilmediğimiz nice hayvanseverler, sokaklarda hayatta kalma mücadelesi veren diğer Müezza’lara el uzatabilmek için var güçleriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Sokakta yaşayan hayvanlar birer canlı, yani mal değil. Onların da canı var. Onlar da bu dünyada yaşıyor. Karınları acıkıyor, su içmek istiyorlar. Yavruları doğuyor. Sevgiye ihtiyaçları var. Ama sadece konuşamıyorlar. İnsanlar eğer mutlu olmak istiyorlarsa, işte reçete: Hayvanları sevin, besleyin, soğuktan koruyun. Doğayı sevin. Ağaçları sevin. Göreceksiniz hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Müezza ismi nereden geliyor?

Bir gün Alemlerin Sultanı Peygamber Efendimiz (S.A.V) ordusuyla sefere giderken yolda bir sokak kedisi görür. Bu kediyi rahatsız etmeden ordunun gidiş güzergahını değiştiren Efendimiz, dönüşte de bu kediyi alarak evinde bakımını üstlenir. Peygamber Efendimiz bir gün abdest almak için kalkmak istediğinde, adını Müezza koyduğu kedisinin uyuduğunu görür ve hiç rahatsız tereddüt etmeden cübbesini keser. Kedisinin su içtiği kaptan abdestini alan Efendimiz, “Kedileri sevmek imandandır’ diyerek ümmetine hayvan sevgisinin ne denli önemli olduğunu bildirir.

Müezza’nın anlamı, saf ve temiz kalpli, tertemiz, en masum yaratık.

😃+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button