Kadınlarda ben’ler güzelliklerini gölgeliyor

Ben'ler

Kadınlarda ve erkeklerde görülen benler çoğu zaman hayatı zorlaştırmayan basit sorunlar olarak bilinir. Benlerin genellikle zararsız lekelenmeler olduğunu söyleyen uzmanlar, bazı durumlarda ise sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısında bulunuyor. Bu nedenle benler kontrol altında tutulmalı, sayıca bir artış gözlendiği zaman ise vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Ben halk arasında ciltte leke, nişan olarak bilinir. Benler cilde renk veren hücrelerin cilt altında normalden farklı bir şekilde yerleşmesi olarak gösterilir. Açık tenli ve mavi-yeşil gözlü olanlar, sarı veya kızıl saçları olanlar, çillenme eğilimi olanlar, güneşte kolay yanabilen cilt tiplerinde benler daha fazla görülmektedir. Biz de benler konusunda uzman bir isme başvurduk.  Ataköy Nef’te Güzellik Salonu işleten Güzellik Uzmanı Aysel Esen Sili’ye benleri sorduk:

‘BEN SAYISI KİŞİNİN GENETİK YAPISINI BELİRLER’

“Herkesin cildinde ben bulunur. Bazıları doğuştandır, bazıları ileriki yıllarda ortaya çıkar. Çoğu zaman görmezden gelinir. Çünkü sorun çıkarmazlar. Ancak özellikle kadınlarda yüz bölgesinde olduğu zaman sıkıntı meydana getirir. Özellikle benler büyük veya çıkıntılı olduklarında dikkat çekerler. Bir insanın sahip olduğu ben sayısı genetik yapısı belirler. 100’den fazla ben içeren ciltlerde, cilt kanseri gelişme riski artar. Güneş de benlerin oluşumunda direkt etkiye sahiptir. Bu nedenle güneşe maruz kalmadan önce güneş koruyucu kremler sürülmelidir.”

‘10 DAKİKADA BENLER TEMİZLENEBİLİR’

“Yüzünüzde ya da vücudunuzun görünür yerinde rahatsız edici bir ben varsa aldırılabilir. Benler karakteristik özelliğine bağlı olarak radyo frekans yöntemiyle ya da cerrahi müdahale ile çıkarılabilir. Bazı benler lazerle de çıkarılabilir. Ancak genellikle bir seanstan daha fazla işlem yapılmalıdır. Ben alma işlemi 5 ila 10 dakika arasındadır. Doğru teşhis konulması için doktor tarafından teşhis konulması gereklidir.”

“Cilt kanseri riski taşıyan benler genellikle boyut ve renk açısından değişim gösterir. Simetrik olmayan sınırları tam olarak belirgin olmayan, kısa süre önce koyulaşan, çapı 0,5 cm’den büyük veya hızla büyüyen ve üst yüzeyi kabararak yükselmiş olan benler alınabilir. Benlerde bunlardan herhangi biri oluşursa bir Cilt Doktoruna gidilmeli.”

‘İZ BIRAKMAMAK ÇOK ÖNEMLİDİR’

“Ben aldırma estetiğinde benin derinliğine ve kullanılan tekniğin türüne bağlı olarak hafif bir yara izi oluşabilir. Benin derinliği çok fazla ise iz bırakmamak için tedavi 6 ya da 8 hafta aralıklar ile 2 ya da 3 seans şeklinde uygulanabilir.”

‘BEN ALINAN BÖLGEDE BİR KAÇ GÜN KIZARIK GÖRÜLEBİLİR’

“Ben aldırma güvenli bir işlemdir. Bazen işlem sırasında hafif bir kanama olabilir. Ancak kolayca durdurulabilir. Benin alındığı bölgede birkaç gün içinde kaybolacak hafif bir kızarıklık ya da kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz.  Enfeksiyon görünme riski oldukça düşüktür.”

😃+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button