‘İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun kırmızı çizgimizdir’

Ülkemizde kadınlara yönelik artan şiddet olaylarına karşı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bahçelievler İlçe Örgütü, bir basın açıklamasıyla tepkisini dile getirdi.

Erkek yöneticiler adına CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik’in yaptığı basın açıklamasına kadınlarda alkışla destek verdi. Kadına yönelik her türlü şiddete ‘Dur!’ diyen CHP’li erkek siyasetçiler, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını, 6284 Sayılı Kadını Koruyucu Kanunun ile de desteklenmesini istedi. Başkan Çelik’in açıklamasının ardından CHP İl Başkan Yardımcısı Gökmen Güneş ve CHP Bahçelievler İlçe Kadın Kolu Başkanı Semiha Çetinkaya da kısaca tepkilerini dile getirdi. CHP Bahçelievler eski İlçe Başkanı Ecz. Mehmet Ali Özkan da açıklamaya destek verenler arasında yer aldı.

İşte CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik’in okuduğu basın açıklaması;

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

Türkiye’de ekonomi freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı iniyor, işsizlik gün geçtikçe artıyor, döviz kurları almış başını gidiyor, kazancı hayat pahalılığı nedeniyle eriyen emekçiler yoksullaşıyor.

Ülkemiz,  siyasi iktidarın uzun yıllardır izlediği kutuplaştırma politikası nedeniyle toplumsal barıştan uzaklaştırılıyor, dış politikada ise komşuları ile kavgalı hale getirilerek yalnızlaştırılıyor.

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi, ülkemizi demokrasi liginde Ortadoğu ülkelerinin bile gerisine götürürken, adalete, sosyal devlete, basın özgürlüğüne, çağdaş ve bilimsel eğitime olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Kanal İstanbul’la rant sağlanmaya çalışılırken, doğa katliamları ile çevre ve yaşam alanları tahrip ediliyor.

Tüm bunlarla birlikte kadına yönelik şiddet de gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde her gün birden fazla kadın öldürülüyor. Kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet almış başını gidiyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlik, eşit işe eşit ücret gibi konularda kadın emeği yok sayılıyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre sadece 2019 yılında 474 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Kimisi boşanmak istediği için, kimisi barışma teklifini reddettiği için, kimisi ekonomik sıkıntılar nedeniyle… Kimisi devlet koruması altındayken öldürüldü! Kimisi koruma kararı çıkartılmadığı için öldürüldü! Kimi evli olduğu eşi tarafından, kimi tanımadığı birisi tarafından… Kimi silahla, kimi boğularak, kimi kesici aletle, kimisi de yakılarak katledildi! Ülkemizde sadece son bir ayda 32 kadın öldürüldü!

Siyasi iktidar yukarıda dile getirdiğimiz sorunları çözmek yerine 2011 yılında imzalanan ve kadınları her türlü şiddete karşı korumayı, ev içi şiddeti önlemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açıyor.

-İstanbul Sözleşmesi sadece barış dönemlerinde değil, savaş ve çatışma dönemlerinde de şiddeti yasaklar.

-Sözleşme ‘’toplumsal cinsiyete dayalı’’ ayrımcılık ve şiddeti temel almıştır, toplumsal cinsiyeti tanımlayan ilk uluslararası belgedir.

-Sözleşme kadınları her türlü şiddete karşı korur.

-Sözleşme göçmen kadınlar için de koruma sağlamaktadır.

-Sözleşme şiddet mağdurlarına eşit koruma sağlanmasını hedefler ve her türlü ayrımcılığı yasaklar.

-Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre İstanbul Sözleşmesi kanun hükmündedir.

-İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun kırmızı çizgimizdir ve uygulanmalıdır.

Cinsiyetçiliğe karşı eşitliğin yanındayız. Özgür ve eşit bir dünya için her zaman kadınlarla birlikte mücadele edeceğiz. Kadınlar her gün sokaklarda şiddete hayır derken, üstelik haklarını savunurken bile şiddete uğrarken hiç kimse sessiz kalmamalı!

Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla toplumun tüm kesimlerini kadınlar için ses çıkarmaya davet ediyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için ve 6284 Sayılı kadını koruyucu kanunun uygulanması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak için var gücümüzle çalışacağız.

Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi ‘’dostlarımızla birlikte iktidar olacağız’’ yeni bir anayasayla, güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçeceğiz. Hem güzel ülkemizin tüm sorunlarını çözeceğiz hem de kadın şiddetini önleyeceğiz.

😃+

2 thoughts on “‘İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun kırmızı çizgimizdir’

  1. Eminim bu arkadaşların hiçbirisi bu sözleşmeyi okumamıştır. Çünkü evladının eşcinsel olmasını istemeyen herkes bu sözleşmeye karşı durur. İstanbul sözleşmesi imza kanalı kadına şiddet fazlasıyla arttı. Bu sözleşmedeki gaye kadını ön plana atıp eş cinsel ilişkileri normal hale getirmektir.

  2. İstanbul sözleşmesi kadın haklarını korumak yerine ayrı bir cinsiyet varlığını doğuruyor. Aile yapısını bozup gelecekde toplum ve aile yapısından uzak bir nesil ve şittet arttıracak bir yasadan farklı bir başka bir şey değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button