Evinizin rengi ruh halinizi nasıl etkiler?

Psikoloji bilimine göre bulunduğunuz odanın rengi nasıl hissettiğinizi etkiler. Kırmızı duvarlar odaklanmanıza yardımcı olurken; mavi sizi sakinleştirir. Belirli oda ve alanları doğru renge boyamak; tutku, mutluluk veya iştah açma ihtiyacı olsun, arzu ettiğiniz şeyi elde etmenize yardımcı olur. İşte detaylar…

Evinizdeki odaların renkleri kişiliğinizin doğrudan bir yansımasıdır. Çoğumuz oda rengini düşünmek için çok fazla zaman harcamasak da, o her gün bizi etkiler. Renk, insanları yaşa, cinsiyete, etnik kökene ve iklime bağlı olarak birçok yönden etkiler. Bazı renkler (veya renk grupları) çoğu insandan benzer tepkiler alma eğilimindedir.
Bu yüzden dekorasyon söz konusu olduğunda renkleri akıllıca seçmek çok önemlidir. Renk trendleri gelecek ve gidecek. Bir evde yaşayan insanlar, tercihlerini ve kişiliklerini yansıtan renkleri seçerek onu güzelleştirir.
İşin püf noktası, sevdiğiniz renkleri hoş bir kombinasyon haline getirmektir. Renk kombinasyonlarını seçmek, yeni başlayanlar için zor bir adım gibi gözükebilir.
Renk, mobilyaların şeklini ve boyutunu ve odanın şeklini ve boyutunu değiştirme gücüne sahiptir. Kendinizi renk ve efektleri hakkında bazı temel bilgilerle donatırsanız, renkleri seçmek hiç zor olmayacak.
Bu soruları kendinize sorun…

Hangi ruh halini yaratmak istiyorsun?
Hangi renkler bu ruh halini yakalamanıza yardımcı olacak?
Her rengin psikolojik bir değeri olduğunu unutmayın. Belirli renklerin sizi nasıl hissettirdiğini düşünün; huzurdan öfkeye kadar her duyguyu etkileyebilirler. Evinizde huzur ve uyum yaratmak için renklerinizi akıllıca seçin.
Ancak kumaş, halı, mobilya ve fayans duvar boyalarından daha sınırlı bir renk yelpazesine sahiptir. Bu yüzden önce onları seçin ve ardından boya renginize karar verin.
Renkler üç temel şekilde hareket eder: aktif, pasif ve nötr. Her odanın renklerini kişisel isteklerinize, zevkinize ve odanın amacına göre kolayca eşleştirebilir siniz. Açık renkler geniş ve havadardır, böylece odalar daha büyük ve daha parlak görünür. Koyu renkler sofistike ve sıcaktır; geniş odalara daha samimi bir görünüm kazandırırlar.

KIRMIZI
Kırmızı bir odanın enerji seviyesini yükseltir. Oturma odasında veya yemek odasında, kırmızı insanları bir araya getirir ve konuşmayı arttırır. Kırmızının kan basıncını arttırdığı ve solunum ve kalp atış hızını artırdığı gösterilmiştir. Genellikle yatak odaları için çok uyarıcı olarak kabul edilir. Kırmızının evin girişinde kullanımı güçlü bir ilk izlenim yaratır.

  

SARI
Sarı güneş ışığının sevincini yakalar ve mutluluğu iletir. Enerji verici ve canlandırıcı mutfaklar, yemek odaları ve banyolar için mükemmel bir seçimdir.Ancak bu renk, insanda kızgınlık duygusunun artmasına da neden olabilir. Çalışmalar, insanların sarı bir iç mekanda öfke kontrollerini kaybetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

  

MAVİ
Mavinin kan basıncını düşürdüğü ve solunum ve kalp hızının yavaşlattığı söylenir. Bu nedenle sakinleştirici ve rahatlatıcı bu renk genellikle yatak odaları ve banyolar için önerilir. Bir odadaki ana renk olarak açık maviyi seçerseniz, mobilya ve kumaşlar için sıcak tonlarla dengeleyin.

  

MOR
Mor, en karanlık tonlarında bile zengin, dramatik ve sofistike etkiler taşır. Lüks ve yaratıcılıkla ilişkilidir. İkincil renk olarak kullanıldığında, şema derinliği verir. Lavanta ve leylak gibi morun daha hafif versiyonları, yatak odalarına mavi ile aynı huzurlu kaliteyi getirir.

  

TURUNCU
Turuncu heyecan ve coşku uyandıran enerjik bir renktir. Bir oturma odası veya yatak odaları için iyi bir fikir olmasa da, bu renk bir egzersiz odası için mükemmeldir. Turuncu fitness rutininiz sırasında ihtiyaç duyduğunuz tüm duyguları ortaya çıkaracaktır.

  

       

😃+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button