Bir garip hikaye: 30 yıllık çay hasreti bitti

1986 yılında Çernobil’deki patlama birçok insanın kansere yakalanmasına neden oldu. Vakaların artmasının ardından Burhan Çelikkol, çay içmeme kararı aldı. Şimdilerde ise yeni bir başlangıç yapıp çayın tadına vardı

Orhan Güngörür (Solda)- Burhan Çelikkol (Sağda)

1986 yılında Ukrayna’nın Çernobil kentindeki nükleer patlama Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki çay ve fındık ürünlerine etki eden nükleer sızıntı, birçok insanın kansere yakalanmasına neden oldu. Kanser vakalarının armasının ardından Burhan Çelikkol, aile bireylerinin de etkisiyle çay içmemeye karar verdi. 1990 yılında kendisine çaydan bir tiksinti geldiğini belirten Çelikkol, 30 yıldır ağzına çay koymadı. Samimi arkadaşları Orhan Güngörür, Levent Çakır, Serhat Kale, Zafer Baydan ve Muzaffer Çakır’ın ısrarları kıramayan Burhan Çelikkol, yıllar sonra bir bardak çay içti.

Çayın tadının çok güzel olduğunu belirten Çelikkol şunları söyledi: “45 yaşındayım. 30 yıldır ağzıma bir damla çay koymadım. Dostlarımın ricasıyla tadına baktım. Bundan sonra çayları yudum yudum içeceğim. Evlilik bana uğur getirdi. Evliliğin ve çayın tadını çıkaracağım. Şu andan itibaren dostlara uyum sağlayacağım. Her gittiğim yerde, ‘Çay var mı çay’ diye soruyorum.”

 

😃+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button