‘’Azerbaycan’ı savunmak Türkiye’yi savunmak ile birdir’’

Vatan Partisi Bahçelievler İlçe Başkanı M. Ümit Şuvak, Ermenistan- Azerbaycan arasında çıkan savaşta, kardeş ülke Azerbaycan’a sonuna kadar destek verilmesi çağrısında bulundu

Vatan Partisi Bahçelievler İlçe Başkanı Ümit Şuvak

 

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, dün sabah saat 06.00 sularında Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine bölgede tansiyon yükseldi.  Azerbaycan, Ermenistan’a yaptığı hamlelerle ağır zayiat verdirdi.

Konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yapan Vatan Partisi Bahçelievler İlçe Başkanı Mehmet Ümit Şuvak, kendi ülkemizi savunur gibi kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında olunması gerektiğini söyledi.

İşte M. Ümit Şuvak’ın gündeme dair yaptığı açıklaması;

Azerbaycan toprağı, Türk vatanıdır. Bizim öz vatanımızdır . Vatanımızı savunmak, Türk devleti ve Türk milleti olarak bizim kutsal görevimizdir. Ermenistan’ın saldırısına karşı vatanımızı nasıl savunacağımızı Kardeş Azerbaycan devletiyle birlikte kararlaştırmalıyız. Vatan savunmasında başarı amacına odaklanan her yöntem geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan’a yönelik saldırının Türkiye toprağına saldırı olarak değerlendirdiğini ve vatanımızı her yönteme başvurarak savunacağını ilan etmelidir.

Erivan yönetiminin saldırganlığı, uluslararası topluma çağrılar yapılarak önlenemez. Vatanımızın savunmasını uluslararası toplumdan bekleyemeyiz. Uluslararası toplumun böyle bir davası, böyle bir meselesi yoktur. Bilincimizde bir ışık gibi taşıdığımız vatan savunması kavramı, yüreğimizde kökleşen vatan aşkı, bize vatana karşı görevlerimizi, öncelikle öz gücümüzle ve millî kararlılıkla yerine getirmeyi emretmektedir.

Öncelikle tehdidin kaynağını doğru saptamalıyız. Erivan’daki hükümet bir Amerikan darbesiyle iktidara gelmiştir, bizdeki FETÖ darbecileriyle aynı soydandır, yani Amerikancıdır.

Karadeniz’den Dağlık Karabağ, Ege, Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve Irak’ın kuzeyi üzerinden Hürmüz Boğazına kadar Türkiye’ye ve genel olarak bölgemize yönelik saldırıların arkasında ABD ve İsrail bulunmaktadır. Ermenistan da bugün ABD’nin kışkırtmasıyla bu saldırılara kalkışmaktadır.

Ermenistan’ın bu saldırıları, Türkiye’yi Karadeniz, Doğu Akdeniz, Libya, Fırat’ın Batısı ve Doğusu üzerinden tehdide bir de Kafkaslar’dan tehdidi gündeme getirmiştir. Karadeniz’deki tehdidin 2018

Kasımındaki ABD-Ukrayna anlaşmasıyla Türk akımı engellemeye yönelik olduğunu özellikle görmek zorundayız.

Türkiye, acil olarak şu inisiyatifi göstermek durumundadır:

  • KKTC, başta Rusya olmak üzere bölge ülkeleri tarafından tanınmalıdı

  • Abhazya, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkeleri tarafından tanınmalıdır.

  • Türkiye ve Rusya, Ermenistan’ın Karabağ’daki işgaline son vermek üzere ağırlıklarını koymalıdı

  • Kırım’ın Rusya Federasyonu toprağı olduğu başta Türkiye olmak üzere bölge ülkeleri tarafından tanınmalıdır.

  • Böylece Türk akımın güvenliği garanti altına alınmalıdır.

  • İran’ın toprak bütünlüğüne yönelik her girişime karşı bölge ülkeleri ortak tavır geliş

  • Rusya’ya, İran’a, Türkiye’ye, KKTC’ye, Abhazya’ya ve bölge ülkelerine yönelik ambargo ve yaptırımlara karşı ortak tavır alınmalıdır.

  • Doğu Akdeniz’de bölge ülkelerinin ortak güvenliği sağlanmalıdır

 

Karadeniz – Akdeniz Dostluk ve Barış Planı, Rusya, İran ve Suriye’nin değerlendirmesine sunulmuş ve bu ülkelerden destek görmeye başlamıştır. Vatan partisi, Abhazya Millet Meclisi ile bu plan çerçevesinde ortak bildiri yayınlamıştır,

Vatan Partisi, Azerbaycan’ı işgalden ve sınır tehditlerinden kurtaracak, bölgemize kalıcı barış ve huzur getirecek çözümler için çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir.

😃+

One thought on “‘’Azerbaycan’ı savunmak Türkiye’yi savunmak ile birdir’’

  1. Vatan Partisi, bütün partiler içinde adeta bir yıldız gibi parlıyor. Sadece konuşmayıp, ülke sorunlarıyla ilgili somut adımlar atılmasında hem bizzat çalışıyor, hem de öncülük görevini layıkıyla yapıyorlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button