Arabam var diye sevinme, arabam yok diye üzülme!

Pandemi döneminde otomobil fiyatları sürekli artıyor. Durum öyle traji komik halde ki, ikinci el araç fiyatları, sıfırları geçti. Bu durumdan ne galeriler, ne de araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar memnun

2. El Otomobil

 

HABER YORUM-Murat İnci

Dünyayı kasıp kavuran Corona Virüs nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),Mart ayından bu yana Pandemi ilan etti. Bundan en çok etkilenen sektörlerin başında ise Otomotiv geldi. Dünyaca ünlü birçok marka sıfır araç üretemedi. Aradan yaklaşık altı ay geçmesine rağmen hala Türkiye’de sıfır araç sıkıntısı had safhada. İnsanların virüs nedeniyle toplu taşıma araçlarına binmek istememesi özel araç ihtiyacını doğurdu. Bu nedenle ikinci el otomobile talep patlaması yaşandı.

‘ARAÇ FİYATLARI BORSA GİBİ’

Durum öyle hal aldı ki, ikinci elde bazı otomobillerin fiyatı sıfır araçlardan pahalı duruma geldi. Bu şartlarda araç almak isteyenler de, satmak isteyenler de şaşkın. Ne olacak bu otomobil dünyasının işleri? Hadi araba alalım diyorsunuz. Bütçenizi ayarlıyorsunuz. Gel gör ki, araba fiyatlarının yanına yaklaşmak mümkün değil. Araç fiyatları borsa gibi. Her hafta artıyor. Diyelim ki sıfır araç almak istiyorsunuz. Bayii arıyorsunuz. Size iki ay sonraya gün veriliyor. Fiyatlar ise arabanın teslim tarihinde belirleniyor. Hal böyle olunca, bir hayale para yatırmanız gerekiyor.

FİYATLARIN SÜREKLİ YÜKSELMESİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi geleceği beklentisi, piyasalardaki dalgalanmayı da beraberinde getiriyor. Yetkililer ÖTV indiriminin olmayacağını ne kadar söylese de insanlar böyle bir beklentiye girmiş durumda. Otomotiv Acenteleri de, araba sahibi olmak isteyenler de fiyatların sürekli yükselmesinden şikayetçi.

ALIRKEN ARAÇLARIN KM’Sİ KADAR, DIŞ GÖRÜNÜŞÜ DE ÖNEMLİ!

Sosyal medya üzerinden satış yapan dev sitelerden araç almak istemeniz halinde çok dikkatli olmanız gerekir. Arabanın kilometresine değil de, kaportasına bakmalısınız. Günümüz teknolojilerinde 100-150 bin kilometredeki araçlar motor açısından fazla sorun çıkarmaz. Aracın yağı ve diğer bakımları zamanında yapıldıysa bu kilometreler fazla sayılmamalı. Ancak kaportada boya veya başka işlemler yapıldıysa bu sorun teşkil edebilir. Bu yüzden alacağınız aracın kilometresine değil de, kaportasına bakmalısınız.

Otomobillerdeki fiyat artışlarının süreklilik arz etmesi İkinci El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık’ı da korkutuyor. Dertli olan Kınık bu konuda şunları söylüyor: ““Pandemi döneminde piyasalar allak bullak oldu. 50 bin TL’lik araçlar 70-80 bin TL oldu. 100 bin TL’lik arabalar 200 bin TL oldu. Sıfır araba üretilmediğinden olaylar hala böyle hızlı bir şekilde gelişiyor. Emin olun sürücüler de kendi arabaların fiyatlarına bakıp inanamıyorlar. Bir bakıyorlar ki araçları olmuş iki misli, onlar da bundan faydalandı. Sanmayın ki 100 bin TL’ye araba sattım da kar ettim. Tekrar 100 bin TL’ye alma şansın yok. Böyle bir durum var. Sıfıra yakın arabalar sıfırdan pahalı çünkü araba üretilmediği için. Mesela 2020 model bir esnafta olan araba şu anda bayide olmadığı için sıfır fiyatının belki de 5-10 bin TL üstüne satılabiliyor”

😃+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button